Jesienne spotkania naukowe PolLASA 2021 – podsumowanie.

Szanowni Państwo,

W piątek 28 października br. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Jesienne spotkania naukowe PolLASA”. Zgodnie z zapowiedziami udało nam się spotkać stacjonarnie w SGGW w Warszawie, a seminarium zostało poświęcone tematowi stresorów w pracy ze zwierzętami laboratoryjnymi i doświadczalnymi.

Żałujcie, kto nie był! Gościliśmy dwie fantastyczne psycholożki, specjalistki zajmujące się tematem wypalenia zawodowego i terapią interwencyjną w sytuacjach kryzysowych. Interesujące warsztaty stymulowały do zajmującej dyskusji dotyczącej stresorów specyficznych i niespecyficznych w pracy opiekunów zwierząt i eksperymentatorów, metod radzenia sobie ze stresem oraz sposobów rozwiązywania problemów. Spotkanie pokazało, jak bardzo potrzebne są nam takie dyskusje i wymiana doświadczeń, wzajemne wsparcie i pomoc, ale również rady profesjonalistów, którzy w bardziej obiektywny sposób potrafią ocenić zaistniałą sytuację. Dyskusja i wymiana doświadczeń unaoczniły również istotną rolę otwartości i transparentności w nauce – niedostrzeganie tego problemu rodzi w sobie często konsekwencje prowadzące do niezrozumienia idei naszej pracy, a co za tym idzie generowania stresorów i problemów. W trakcie zajmującej dyskusji narodziły się również ciekawe tematy do dyskusji na kolejnych zebraniach, m.in. dotyczące filozofii nauki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania z aktywny udział, a współorganizatorom (IMDiK PAN, INoZ SGGW) i sponsorowi (MMM Polska) za pomoc w organizacji tej edycji Jesiennych spotkań naukowych PolLASA.