Zachęcamy do udziału w kursie on-line dotyczącym handlingu mszy. Kurs jest bezpłatny, trwa nie dłużej niż 45 minut i jest przeznaczony dla każdego, kto pracuje z myszami w badaniach.
https://nc3rs.org.uk/3rs-resources/refined-mouse-handling-course
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną TWINALT międzynarodowego projektu, którego celem jest lepsze zrozumienie alternatywnych metod badania toksyczności, wymiana know-how z partnerami oraz rozpowszechnianie wiedzy z korzyścią naukową i społeczną. Projekt oferuje wiele ciekawych szkoleń i wykładów dotyczących wdrażania najnowszych metod alternatywnych do badań na zwierzętach.
Zapraszamy Państwa do zapoznania sie z publikacją Komisji Europejskiej Metody badawcze bez wykorzystania zwierzat w nauce i testach: https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC127780
Asystent Projektowania Eksperymentalnego
Doskonałe narzędzie pomocne przy palnowaniu rzetelnych eksperymentów zgodnie z zasadami 3R, w tym
- Zaleca metody analizy statystycznej
- Zapewnia wsparcie dla randomizacji i zaślepiania prób
- Wykonuje obliczenia wielkości próby
Zachecamy do odwiedzenia strony: Get started with the EDA
Międzynarodowe seminarium kierowane do zespołów ds. dobrostanu – szczegóły w załączeniu. Organizatorzy proszą o wypełnienie ankiety do dnia 7 czerwca.
Seminarium internetowe 3R: https://norecopa.no/meetings/nordic-webinars
Poprawa dobrostanu zwierząt poprzez techniki treningowe: zapraszamy do obejrzenia fantastycznych materiałów z sympozjum dla techników obsługujących zwierzęta laboratoryjne. Habituacja na prawdę ma sens:
https://www.nc3rs.org.uk/news/highlights-2019-nc3rsiat-animal-technicians-symposium#ticklingratsiki
Film pobieranie krwi od myszy nietrenowanej:
pobieranie krwi od myszy trenowanej:
Zachęcamy do lektury wydania specjalnego poświęconego dobrostanowi zwierząt laboratoryjnych: „The Welfare of Laboratory Animals”
UWAGA! Krajowa Komisja Etyczna do spraw Doświadczeń na Zwierzętach zdecydowała o włączeniu w prace nad dobrymi praktykami dotyczącymi wzbogaceń środowiska dla zwierząt doświadczalnych organizacji społecznych, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Zachęcamy Państwa do podzielenia się swoimi doświadczeniami w tym temacie.
Ogłoszenie w tej sprawie znajduje się tutaj: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ogloszenia
CIEKAWE LINKI:
https://eurl-ecvam.jrc.ec.europa.eu – wykaz metod alternatywnych EURL ECVAM
www.oecd.org – wykaz metod alternatywnych OECD