Terminarz szkoleń:
Kursy organizowane przez PolLASA od 2023 roku zawierają jedynie teoretyczny blok programowy. Do uzyskania stosownych wyznaczeń należy ukończyć szkolenie praktyczne (tematy zgodnie z zakresem programu szkolenia wymienionym w rozporządzeniu w sprawie szkoleń, praktyk i staży dla osób wykonujących czynności związane z wykorzystywaniem zwierząt do celów naukowych lub edukacyjnych).
Kurs teoretyczny dla osób UCZESTNICZĄCYCH W WYKONYWANIU PROCEDUR DOŚWIADCZALNYCH (poziom 1) odbędzie się od 8 do 16 maja 2023 r. Jest to kurs skierowany do osób zaczynających pracę ze zwierzętami doświadczalnymi, w szczególności studentów, doktorantów i osób wykonujących czynności techniczne związane z obsługą zwierząt doświadczalnych.
Kurs teoretyczny dla osób WYKONUJĄCYCH PROCEDURY I UŚMIERCAJĄCYCH ZWIARZĘTA (poziom 2) organizujemy w dn. 4-14 lipca 2023 roku. Jest to kurs dla osób podnoszących kwalifikacje w zakresie przeprowadzania doświadczeń, które po odbyciu kursu z poziomu pierwszego (dla uczestniczących) uczestniczyły już pod właściwym nadzorem w wykonywaniu procedur i uzyskały praktyczne umiejętności w tym zakresie).
Kurs dla OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH ZA PLANOWANIE PROCEDUR I DOŚWIADCZEŃ ORAZ ZA ICH PRZEPROWADZANIE (poziom trzeci) organizujemy w październiku 2023 roku. Jest to kurs dla osób podnoszących kwalifikacje w celu planowania i przeprowadzania doświadczeń, i które uzyskały praktyczne umiejętności w zakresie wykonywania doświadczeń na zwierzętach.
Kurs teoretyczny dla osób odpowiedzialnych ZA NADZÓR NAD DOBROSTANEM ZWIERZĄT UTRZYMYWANYCH W OŚRODKU I OPIEKĄ NAD TYMI ZWIERZĘTAMI ORAZ DLA OSÓB SPRAWUJĄCYCH OPIEKĘ NAD ZWIERZĘTAMI przeznaczonymi do wykorzystania lub wykorzystywanymi w procedurach organizujemy w listopadzie 2023.
Rekrutację na kursy rozpoczynamy miesiąc przed rozpoczęciem każdego z kursów (zostanie uruchomiony formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej).
Jednostki, w których można odbyć szkolenie praktyczne:
Centrum Medycyny Doświadczalnej Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Zwierzętarnia Wydziału Biologii UW, kontakt: zwierzetarnia@uw.edu.pl; tel. 661246494
Pytania w sprawie kursów prosimy kierować na adres: szkolenia(at)pollasa.pl, w sprawie szkoleń praktycznych bezpośrednio do jednostek.
!NEW!
Kurs dla OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH ZA PLANOWANIE PROCEDUR I DOŚWIADCZEŃ ORAZ ZA ICH PRZEPROWADZANIE (poziom 3) odbędzie się w dniach 9-20 października 2023 roku.
Ruszamy z rekrutacją: formularz zgłoszeniowy
Jest to kurs skierowany do osób, które chciałby uzyskać uprawnienia do projektowania doświadczeń z wykorzystaniem zwierząt, jak również dla osób, które chciałby zaktualizować swoją wiedzę w tym zakresie. Kurs przeszedł znaczną modernizację – został dostosowany do wymogów nowego rozporządzenia oraz dodatkowo rozszerzyliśmy program o bardziej szczegółowe zagadnienia dotyczące projektowania eksperymentów.
Koszt kursu: 300 zł/osobę.
Podstawą udziału w szkoleniu jest zgłoszenie przez wypełnienie interaktywnego formularza zgłoszeniowego dostępnego powyżej oraz dokonanie opłaty za szkolenie. Wpłaty prosimy wnosić na rachunek: 98194010763090844000020000 w tytule przelewu podając imię i nazwisko uczestnika oraz kod kursu, np. Jan Kowalski, K3/10/2023.
Prosimy o dokładne wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Podanie wymaganych w ankiecie danych jest niezbędne do wystawienia zaświadczenia o ukończeniu szkolenia (zgodnego z wzorem z rozporzadzenia).
PROGRAM (uwaga, program może ulec drobnym zmianom)
Kurs odbędzie się w formie szkolenia on-line. Link do wykładów i materiałów szkoleniowych zostanie udostępniony najpóźniej dzień przed rozpoczęciem szkolenia na adres mail podany przy zgłoszeniu (proszę uważnie sprawdzić poprawność podanego adresu). Kurs zakończony zostanie egzaminem w formie testu on-line. Obecność na min. 80% wykładów i zdanie egzaminu jest warunkiem zaliczenia kursu.
Kurs teoretyczny dla osób WYKONUJĄCYCH PROCEDURY I UŚMIERCAJĄCYCH ZWIERZĘTA WYKORZYSTYWANE LUB PRZEZNACZONE DO WYKORZYSTANIA DO CELÓW NAUKOWYCH LUB EDUKACYJNYCH (poziom 2) odbędzie się od 4 do 14 lipca 2023 r w trybie on-line. Jest to kurs dla osób podnoszących kwalifikacje w zakresie przeprowadzania doświadczeń, które po odbyciu kursu z poziomu pierwszego (dla uczestniczących) uczestniczyły już pod właściwym nadzorem w wykonywaniu procedur i uzyskały praktyczne umiejętności w tym zakresie).
Koszt kursu: 300 zł/osobę.
Zgłoszenia: rekrutacja zakończona.
Podstawą uczestnictwa w szkoleniu jest zgłoszenie przez wypełnienie interaktywnego formularza zgłoszeniowego dostępnego poniżej oraz dokonanie opłaty za szkolenie. Wpłaty prosimy wnosić na rachunek: 98194010763090844000020000 w tytule przelewu podając imię i nazwisko uczestnika oraz kod kursu, np. Jan Kowalski, K2/07/2023.
Prosimy o dokładne wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Podanie wymaganych w ankiecie danych jest niezbędne do wystawienia zaświadczenia o ukończeniu szkolenia (zgodnego z wzorem z rozporzadzenia).
PROGRAM (uwaga, program może ulec drobnym zmianom)
Kurs odbędzie się w formie szkolenia on-line. Link do wykładów i materiałów szkoleniowych zostanie udostępniony najpóźniej dzień przed rozpoczęciem szkolenia na adres mail podany przy zgłoszeniu (proszę uważnie sprawdzić poprawność podanego adresu). Kurs zakończony zostanie egzaminem w formie testu on-line. Obecność na min. 80% wykładów i zdanie egzaminu jest warunkiem zaliczenia kursu.
Nasi Wykładowcy:
Dr hab. Magdalena Chłopecka, Zakład Farmakologii i Toksykologii, Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.
Dr Marta Gajewska, Instytut Nauk o Zwierzętach, SGGW w Warszawie. Specjalistka z dziedziny hodowli i genetyki myszy laboratoryjnych. Prowadziła również badania genetyczne innych zwierząt (m.in. nietoperzy, słoni morskich, mrówek, przepiórek japońskich), a także badania tzw. ancientDNA (w tym domniemanych szczątków Mikołaja Kopernika oraz pierwsze na świecie analizy DNA subfosylnych nietoperzy). Przez wile lat kierowała Pracownią Hodowli Zwierząt Laboratoryjnych Centrum Onkologii -Instytutu (późniejszego Narodowego Centrum Onkologii – Instytutu Badawczego) w Warszawie. Związana z PolLASĄ od początku istnienia Towarzystwa, od 2016 pełni funkcję Prezesa.
Dr Monika Mikulska, Instytut Nauk o Zwierzętach, SGGW w Warszawie. Od 2000 roku sekretarz Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy SGGW w Warszawie. Zainteresowania zawodowe to aspekty etyczne użytkowania zwierząt przez człowieka i dobrostan zwierząt doświadczalnych. Jest członkiem Zespołu do spraw Dobrostanu Zwierząt w Instytucie Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie oraz członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych – PolLASA. Prywatnie miłośniczka koni i psów oraz gór i eskapad rowerowych.
Dr n wet. Katarzyna Olbrych, Instytut Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Specjalizuje się w analizach morfologicznych z zakresu anatomii z elementami fizjologii i histologii zwierząt dzikich, towarzyszących i laboratoryjnych. Zajmuje się medycyną regeneracyjną: badania doświadczalne oceny potencjału terapeutycznego progenitorowych komórek glejowych u psów z mielopatią degeneracyjną przy zastosowaniu przeszczepów dordzeniowych oraz zastosowanie allogenicznych somatycznych komórek macierzystych w terapii przewlekłej niewydolności nerek u kotów przy zastosowaniu przeszczepów dożylnych. Autor lub współautor ponad 100 publikacji. Podwykonawca grantu Strategmed 1/233209/12/NCBIR/2015. Ukończone szkolenie dla osób odpowiedzialnych za planowanie procedur i doświadczeń oraz za ich przeprowadzenie (504/2015). Certyfikat ukończenia szkolenia „Weterynaryjna medycyna Regeneracyjna” (044/116/13 KRLW). Szkolenia z zakresu monitoringu zdrowia żubra (044/174/2019/KRLW). Trzymiesięczny staż naukowy w Departament of Radiology, The John Hopkins University School of Medicine, Baltimore. Opracowanie programów autorskich w ramach innowacyjnego stażu realizowany z projektu finansowanego ze środków unijnych „TEKLA PLUS-Stolica Staży” (UDK-POKL.08.02.01-14-021/12-00). Wyróżnienie PTNW w kategorii prac oryginalnych za rok 2018. Wyróżnienie PTNW w kategorii za wyróżniającą się monografię naukową za rok 2019. Członek w Zespole Ekspertów Pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw Ochrony Zwierząt.
Mgr Agnieszka Popielska, z-ca kierownika ds. administracyjnych w Centrum Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od 14 lat zarządza zwierzętarnią CMD. Członek Lokalnej Komisji Etycznej w Olsztynie (2 kadencje). Członek zespołu Dobrostanu w Centrum Medycyny Doświadczalnej UMB. Od 2010 roku członek PolLASA.
Dr hab. Lidia Radko – prof. UP w Poznaniu, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Lekarz medycyny weterynaryjnej, pracuje na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP w Poznaniu prowadząc zajęcia z toksykologii, farmakologi i farmacji weterynaryjnej. Przez 15 lat pracowała w Zakładzie Farmakologii i Toksykologi PIWet-PIB w Puławach prowadząc badania in vitro oraz in vivo (głównie na chomiku złocistym w zakresie zaburzeń hormonalnych). Członkini LKE w Lublinie. Lubi podróże, dobrą literaturę. Właścicielka kota – Teodora.
Dr Katarzyna Siewruk, adiunkt w Katedrze Chorób Dużych Zwierząt i Klinice Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Aktywny zawodowo lekarz weterynarii z 19 letnim doświadczeniem klinicznym, specjalizujący się w anestezjologii i intensywnej terapii zwierząt. Stopień doktora nauk weterynaryjnych nadany 16.12.2015 roku przez radę Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Adiunkt w Katedrze Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką, w Zakładzie Rozrodu Zwierząt, Andrologii i Biotechnologii Rozrodu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uczestnik wielu prac badawczych, zwłaszcza w zakresie znieczulenia ogólnego i intensywnej terapii zwierząt. Wykładowca na studiach specjalizacyjnych i podyplomowych w zakresie anestezjologii, intensywnej terapii, analgezji okołooperacyjnej i terapii bólu przewlekłego zwierząt, w tym zwierząt laboratoryjnych i doświadczalnych.
Dr hab. Małgorzata Sobczak-Filipiak adiunkt w Katedrze Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.
Prof. dr hab. Krzysztof Wąsowicz, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Lekarz weterynarii, specjalista użytkowania i patologii Zwierząt laboratoryjnych, Kierownik Katedry Patofizjologii, Weterynarii Sądowej i Administracji Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Mgr Joanna Wysocka-Andrusiewicz, Badaczka w Centrum Bioetyki i Bioprawa i Laboratorium Filozofii Eksperymentalnej „KogniLab” przy Wydziale Filozofii UW, reprezentantka nauk humanistycznych w II LKE w Warszawie. Współautorka (z dr Joanną Komorowską-Mach) seminarium Umysły zwierząt. Główne zainteresowania naukowe: etyczne aspekty relacji między ludźmi a zwierzętami pozaludzkimi, etyka badań naukowych, etyka kliniczna, filozofia eksperymentalna.