OTWARTOŚĆ w badaniach z wykorzystaniem zwierząt.
Polskie Towarzystwo Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych (PolLASA), Polskie Towarzystwo Zebrafish (PTZ) i Sekcja Patologii i Użytkowania Zwierząt Doświadczalnych Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (PTNW) pragną przedstawić propozycję Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Zwierzętami (EARA) dotyczącą umowy na rzecz otwartości w dziedzinie badań z wykorzystaniem zwierząt w Polsce. Nasza akcja jest skierowana do wszystkich instytucji w Polsce, które wykorzystują zwierzęta w badaniach biomedycznych i podstawowych.
W Europie powstało wiele inicjatyw (i ich liczba stale wzrasta), w ramach których instytucje badawcze postanowiły współpracować w celu poprawy świadomości społecznej i poziomu akceptacji badań biomedycznych z wykorzystaniem zwierząt. W 2014 r. w Wielkiej Brytanii organizacja „Understanding Animal Research” wprowadziła Umowę w sprawie otwartości w badaniach z wykorzystaniem zwierząt. Umowa ta zawiera zbiór zasad, których instytucje badawcze zgodziły się przestrzegać, aby pomóc w poprawie akceptacji społecznej badań z wykorzystaniem zwierząt. We wrześniu 2016 r. EARA współpracowała z Federacją Hiszpańskich Towarzystw Naukowych (COSCE) w celu opracowania porozumienia w sprawie przejrzystości w badaniach w Hiszpanii. W czerwcu 2018 r. ta sama inicjatywa została przyjęta w Portugalii we współpracy EARA z Portugalskim Towarzystwem Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych (SPCAL). W listopadzie 2019 r. Belgijska Rada Badań nad Zwierzętami (BCLAS), również we współpracy z EARA, opracowała belgijską umowę w sprawie przejrzystości w badaniach z wykorzystaniem zwierząt.
Uważamy, że nadszedł czas na podjęcie spójnych działań mających na celu kampanię informacyjną o naukowych, etycznych i moralnych uzasadnieniach badań z wykorzystaniem zwierząt w Polsce. Konkretne zobowiązania zawarte w umowie w sprawie przejrzystości mogą być pomocnym narzędziem zachęcającym do instytucjonalnej otwartości w badaniach z wykorzystaniem zwierząt. Nasze działania w Polsce byłyby oparte na już funkcjonujących, sprawdzonych rozwiązaniach i umowach o przejrzystości w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i Belgii, które koncentrują się na czterech zobowiązaniach pomocnych sygnatariuszom w kształtowaniu ich komunikacji w zakresie badań z wykorzystaniem zwierząt.
Proponowane zobowiązania polskiej umowy o przejrzystości:
1. Klarowne informowanie społeczeństwa co do tego, jak, kiedy i dlaczego zwierzęta są wykorzystywane w badaniach.
2. Lepsza komunikacja z mediami i opinią publiczną na temat prowadzonych badań z wykorzystaniem zwierząt.
3. Udostepnienie ogółowi społeczeństwa możliwości zapoznania się z problematyką badań na zwierzętach i przepisami, które mają do nich zastosowanie.
4. Informowanie o efektach działań w zakresie komunikacji ze społeczeństwem i wymiany doświadczeń.
Zaproponowane przez nas w ramach umowy rozwiązania praktyczne i zobowiązania stworzą ramowy program, który zostanie zaimplementowany przez zainteresowane strony i pozwoli sygnatariuszom na realizowanie podjętych celów. Zbiorowy charakter projektu zapewni siłę poprzez wzajemną wymianę wiedzy i rozwijanie najlepszych praktyk, jak również z punktu widzenia dbałości o wizerunek stron.
Aby zagwarantować wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z umowy o przejrzystości, będziemy musieli uzyskać wewnętrzne wsparcie ze strony sygnatariuszy, rozwijać umowę oraz monitorować na podstawie składanych sprawozdań postępy wszystkich sygnatariuszy w zakresie otwartości. W celu zapewnienia, aby polska umowa o przejrzystości miała rangę do której dążymy, będziemy potrzebować odpowiedniej liczby organizacji wspierających zarówno z obszaru instytucji publicznych jak i prywatnych, a więc reprezentujących jak najszerszy sektor nauk biomedycznych i przyrodniczych w Polsce.
Jeśli Państwa Instytucja jest zainteresowana współpracą z PolLASA, PTZebrafish, PTNW i EARA w zakresie opracowania polskiej Umowy o przejrzystości w badaniach z wykorzystaniem zwierząt, prosimy o kontakt.
Prosimy również o kontakt w przypadku jakichkolwiek pytań i propozycji, które mogłyby się Państwu nasuwać.
Dyrektor wykonawczy EARA, Kirk Leech kleech@eara.eu
Prezes PolLASA: dr Marta Gajewska, kontakt PolLASA: kontakt@pollasa.pl